01. 08. 2021 07:00 | MOSKVA/TV Markíza

Dlhé roky bol pýchou sovietskych železníc. Legendárny vlak Červený šíp oslavuje okrúhle narodeniny

Vždy spájal dve najväčšie ruské mestá.

Červený šíp.
Červený šíp. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Dlhé roky bol pýchou sovietskych železníc. Legendárny vlak Červený šíp oslavuje okrúhle narodeniny. Vždy spájal dve najväčšie ruské mestá a dnes našiel svoj domov v petrohradskom múzeu.

Červený šíp sa vydal prvýkrát na svoju cestu z Moskvy do Leningradu, ako sa vtedy Petrohrad volal, v roku 1931. Odvtedy, až na krátku prestávku počas druhej svetovej vojny, funguje nepretržite dodnes.

Vlak ponúkal komfortné cestovanie a ako jediný svojho času mal v súprave zaradené aj vozne prvej triedy. Občerstvenie v reštauračnom vagóne, ale aj postele, na ktorých sa dalo pohodlne vyspať. Červený šíp zohral dôležitú úlohu aj na politickej scéne.

Práve v tomto vlaku Vladimír Iljič Lenin presunul vládu z Petrohradu do Moskvy, keď sa v Rusku menilo hlavné mesto.

Politická situácia si svojho času vyžadovala okrem iného aj to, aby sa na koľajniciach objavil aj jeden špeciálny vagón.

Ide o delostrelecký kanón, ktorý dokáže zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti aj viac ako 30 kilometrov. Kúsok ďalej je mobilný železničný raketový systém, ktorý niesol dokonca interkontinentálnu jadrovú hlavicu.

Červený šíp spolu s ďalšími podobnými unikátmi je dnes ozdobou petrohradského múzea. Ročne priláka množstvo návštevníkov nielen z Ruska, ale aj zo zahraničia.

Parné rušne sa síce už stali minulosťou, Červený šíp však jazdí na svojej trase dodnes. Osemhodinová nočná jazda medzi Petrohradom a Moskvou je zážitkom, ktorý si mnohí nenechajú ujsť.

Viac v reportáži Juraja Šimka.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?