20. 08. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ďalšie využitie aspirínu? Podľa prvotných výsledkov sa zdá, že potešiť by sa mohli najmä ženy

Testovanie doteraz prebiehalo len na zvieratách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Goksi/shutterstock.com

Odborníci z nadácie Christie NHS Foundation Trust, ktorá spravuje aj jedno z najväčších stredísk pre liečbu rakoviny pŕs v Európe, nemocnicu Christie Hospital v britskom Manchesteri, prišli so zaujímavým tvrdením.

Ako píše BBC, pri liečbe rakoviny tohto typu by mohol pomôcť starý známy aspirín. Podľa prvotných záverov by mali byť kľúčové najmä protizápalové vlastnosti tohto lieku. V liečbe rakoviny by tak mali hrať výraznejšiu roli než jeho analgetické účinky.

Testovanie doteraz prebiehalo len na zvieratách. Vedci sa však teraz zamerajú na ľudské pacientky s verdiktom trojnásobne negatívneho nádoru pŕs.

„Nie všetky prípady rakoviny pŕs reagujú dobre na imunoterapiu. Ďalšie skúšobné využitie lieku ako je aspirín je skvelé, pretože je tak ľahko a široko dostupný, a tiež lacný na výrobu,“ uviedla vedúca štúdie, doktorka Anne Armstrongová.

Jej kolegyňa, doktorka Rebecca Leeová, doplnila, že doterajšie laboratórne zistenia naznačujú, že aspirín zvyšuje účinnosť niektorých druhov imunoterapie tým, že rakovine zabraňujú vytvárať látky, ktoré oslabujú imunitnú reakciu.

„Veríme, že aspirín dokáže utlmiť zápaly. Imunitný systém by tak znovu mal byť schopný pokračovať v zabíjaní rakovinových buniek,“ uzavrela Leeová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?