24. 08. 2021 06:00 | OTTAWA/tvnoviny.sk

Vedci zistili, ako jednoducho možno predĺžiť život ľuďom po mŕtvici

Priemerná doba, ktorú vedci sledovali, bola 4,5 roka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Aj trocha pohybu môže ľuďom, ktorí prekonali mŕtvicu, výrazne zvýšiť šancu na dlhší život. V rámci rozsiahlej štúdie vedci z Kanady zistili, že pokiaľ títo pacienti venujú tri až štyri hodiny týždenne napríklad chôdzi alebo prácam v záhrade, znižuje sa u nich riziko úmrtia až o 54 percent.

Štúdia, ktorú publikovali v odbornom časopise Neurology, pozostávala so skúmania 895 ľudí s priemerným vekom 73 rokov, ktorí prekonali mŕtvicu, a takmer 98-tisíc ľudí s priemerným vekom 63 rokov, ktorí mŕtvicu nikdy nemali.

Vedci po zhodnotení rôznych faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť riziko smrti, ako je fajčenie či vysoký krvný tlak, zistili, že 25 percent pacientov po mŕtvici v blízkom čase zomrelo z rôznych príčin.

Priemerná doba, ktorú vedci sledovali, bola 4,5 roka. U ľudí, ktorí infarkt neprekonali, šlo o šesť percent.

Zároveň sa ukázalo, že pacienti po mŕtvici, ktorí strávili tri až štyri hodiny týždenne chôdzou či prácou v záhrade alebo dve až tri hodiny týždenne jazdou na bicykli či cvičením, môžu mať až o 54 percent nižšie riziko úmrtia.

Fyzická aktivita mala najväčší prínos pre ľudí mladších ako 75 rokov, u ktorých pravidelný pohyb v tomto rozsahu znížil riziko úmrtia až o 80 percent.

Ešte väčší prínos chôdza alebo iná ľahšia fyzická aktivita mala pre ľudí, ktorí jej venovali sedem až osem hodín týždenne, čo vychádza približne na každodennú hodinovú prechádzku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?