08. 09. 2021 06:00 | VATIKÁN/Tvnoviny

Ikonické momenty pápeža Františka: Podporuje homosexuálov, migrantov aj iné náboženstvá

Pozrite si najvýznamnejšie kroky pápeža od zvolenia v roku 2013.

Pápež František
Pápež František Foto: Profimedia

Na Slovensko prvýkrát pricestuje hlava katolíckej cirkvi, pápež František. Jeho návšteva sa uskutoční v dňoch 12. až 15. 9. Počas pobytu na Slovensku navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Pri tejto príležitosti si pripomíname najvýznamnejšie udalosti počas jeho pôsobenia od zvolenia 13. marca 2013.

Jorge Mario Bergoglio sa stal pápežom

Jorge Mario Bergoglio (17.12. 1936, Buenos Aires) sa stal 13.3. 2013 už 266. pápežom Katolíckej cirkvi. Zároveň je rímskym biskupom a panovníkom štátu Vatikán. Je prvým pápežom v histórii, ktorý pochádza z amerického kontinentu, prvým pápežom z jezuitskej rehole a tiež prvým, ktorý sa nenarodil v Európe.

Argentínsky kardinál je nástupcom Benedikta XVI., ktorý zo svojej pozície odstúpil ako jediný pápež v náboženskej histórii. Fotografiou si pripomeňme, ako sa pápež František prihovoril veriacim vo Vatikáne tesne po zvolení.

Ešte v tom istom roku zvolili pápeža Františka za osobnosť roka. Viac sa dozviete v článku TU.


Pápežovo dojímavé stretnutie

Krátko po zvolení ukázal pápež František celému svetu svoje veľké srdce. Vyslúžil si obdiv, keď počas audiencie na Námestí Svätého Petra vo Vatikáne utešoval ťažko chorého muža, ktorého telo je pokryté nádormi (neurofibromatóza). Muža objímal a dokonca ho pobozkal. Ich spoločná fotografia v roku 2013 obletela svet.

Pápež František objíma ťažko chorého muža
Pápež František objíma ťažko chorého muža Foto: Profimedia
 

Podporil homosexuálov a homosexuálne partnerstvá

Pápež František sa zastal homosexuálne orientovaných ľudí z radov katolíckej cirkvi. Urobil tak krátko po tom, ako sa vrátil z Brazílie, kde absolvoval svoju vôbec prvú zahraničnú cestu od zvolenia za pontifika.

Gejovia a lesbičky by podľa neho nemali byť „súdení" ani „odsúvaní na okraj". „Ak je osoba homosexuálna a hľadá Boha a má dobrú vôľu, kto som ja, aby som ju súdil?" uviedol vtedy v prejave a táto veta patrí medzi jeho najznámejšie výroky.

Pápež František podporuje homosexuálov
Pápež František podporuje homosexuálov Foto: Profimedia
 

Pápež v Lampeduse podporil migrantov

V júli 2013 sa pápež František vydal na svoju prvú oficiálnu cesto mimo Ríma. Odišiel na juhotaliansky ostrov Lampedusa, aby si uctil pamiatku stoviek imigrantov, ktorí každoročne zahynú pri pokusoch dosať sa po mori z Afriky do Európy.

Stretol sa s migrantmi, ktorí prežili nebezpečnú plavbu z Afriky cez Stredozemné more a dostali sa na pobrežie Talianska. Pápež takisto odsúdil pašerákov, ktorí zneužívajú chudobu migrantov na to, aby sa obohatili ich prevážaním do Talianska na nebezpečných a preplnených člnoch.

Pápež František s migrantmi z Afriky
Pápež František s migrantmi z Afriky Foto: Profimedia
 

Návšteva pápeža v Izraeli

V roku 2014 navštívil pápež Izrael. Išlo o historickú cestu, konala sa 50 rokov po stretnutí prvého predstaviteľa rímskokatolíckej cirkvi s konštantínopolským patriarchom Athenagorasom na Olivovej hore v Jeruzaleme.

Toto stretnutie najvyšších predstaviteľov katolíckej a ortodoxnej cirkvi sa stalo základom ukončenia cirkevnej schizmy z roku 1054. Pápež František sa stretol napríklad s pravoslávnym patriarchom Bartolomejom I., navštívil aj Jeruzalem a Múr nárekov, kde zanechal v jednej zo štrbín modlitbu napísanú na kúsku papiera.

Pápež František v Jeruzaleme
Pápež František v Jeruzaleme Foto: Profimedia
 

Umývanie nôh utečencom

Obrad umývania nôh, vykonávaný na Zelený štvrtok, pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom.

Pápež František uskutočnil na Zelený štvrtok v roku 2016 predveľkonočný obrad umývania nôh v centre pre žiadateľov o azyl neďaleko Ríma.

Umývaním nôh utečencom pápež František naliehavo prosil o úctu pre každého jedného z nich.

Pápež František pri obrade umývania nôh
Pápež František pri obrade umývania nôh Foto: Profimedia
 

Zaočkovanie proti koronavírusu

Pápež František a emeritný pápež Benedikt XVI. sa dali 14. januára 2021 zaočkovať proti koronavírusu vakcínou Pfizer/BioNTech. Pápež zároveň vyzval všetkých ľudí, aby sa dali zaočkovať. „Odmietanie očkovanie je samovražda a neviem si to vysvetliť, ale my sa dnes musíme dať zaočkovať," uviedol.

Nedávno sa tiež vyjadril, že dať sa zaočkovať je skutok lásky. „Zaočkovanie sa je jednoduchý, ale hlboký spôsob, ako podporiť spoločné dobro a dbať jeden o druhého, najmä o tých najzraniteľnejších."

Pápež František a emeritný pápež Benedikt XVI. po vakcíne
Pápež František a emeritný pápež Benedikt XVI. po vakcíne Foto: Profimedia
 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?