20. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Jeden z najnebezpečnejších asteroidov desí vedcov. Hrozí, že by mohol naraziť do Zeme

Spočiatku sa predpokladalo, že šanca na stret so Zemou nebude taká veľká.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Droneandy

Dáta zhromaždené misiou NASA OSIRIS-REx pomohli vedcom pochopiť asteroid Bennu, z ktorého majú najväčšie obavy. Podľa NASA je šanca, že asteroid narazí do Zeme, omnoho vyššia, ako sa sprvoti predpokladalo.

„Poslaním NASA Planetary Defense je nájsť a monitorovať asteroidy a kométy, ktoré sa môžu priblížiť k Zemi a môžu predstavovať nebezpečenstvo pre našu planétu,“ povedala Kelly Fastová, programová manažérka programu pre pozorovanie objektov NASA.

Planétka Bennu sa má priblížiť k Zemi v roku 2135. Hoci objekt blízkej Zeme v tom čase nepredstavuje pre našu planétu nebezpečenstvo, vedci musia počas tohto stretnutia pochopiť jeho presnú trajektóriu, aby mohli predpovedať, ako gravitácia Zeme zmení dráhu asteroidu okolo Slnka a ovplyvní nebezpečenstvo dopadu na Zemi.

Vedci sa totiž obávajú toho, že by mohol dopadnúť na Zem do roku 2300. Šanca na niečo takéto je 1 ku 1750, v prepočte 0,057 percenta.

Hoci je šanca, že zasiahne Zem, veľmi malá, zostáva Bennu jedným z dvoch najnebezpečnejších známych asteroidov našej slnečnej sústavy. Tým druhým je asteroid s názvom 1950 DA.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?